Чому вода зберігається в бутлях: як тара впливає на якість питної води?

Чому вода зберігається в бутлях: як тара впливає на якість питної води?

Якщо ви дбайливо ставитеся до свого здоров'я і навколишнього середовища, ця тема напевно буде вам цікава. Скажімо одразу: ПЕТ-пляшки дійсно не такі безневинні, як здається на перший погляд, але і повертатися до важкого крихкого скла необов'язково. Нами, наприклад, здійснюється доставка води в бутлях з полікарбонату – екологічно чистого, безпечного, легкого і міцного матеріалу.

Які переваги мають бутлі з полікарбонату?

У даній сфері полікарбонат використовується ще з 70-х років минулого століття – саме тоді в США з'явилася практика доставки води в будинки і установи, і разом з нею – спеціальні пляшки. До речі, незвичний для пострадянського простору обсяг тари – 18,9 л (округляється до 19) – теж родом зі Штатів, і дорівнює 5 галонам.

Оскільки полікарбонат – один з найдорожчих полімерних матеріалів, його рідко використовують для виробництва «дрібнокаліберної» одноразової тари. Небагато людей використовують пляшки з-під мінералки або газованої води повторно, і мало хто здає їх на переробку, і віддавати дорогий матеріал на «вірну смерть» виробникам невигідно. Але ось великі бутлі, в яких доставляють питну воду, використовуються неодноразово – кожен може прослужити вірою і правдою до 10 років. Погодьтеся, вигідно це всім.

Полікарбонат легко переробляється, і може використовуватися повторно після переробки незліченну кількість разів. У складі полімеру – тільки органічні речовини, а тому навіть викинута пляшка не отруює навколишнє середовище (але викидати все одно не варто, особливо на природі – не ті зараз часи, щоб нехтувати екологією). Органічний склад матеріалу обумовлює і абсолютну його безпеку для здоров'я споживачів. І якщо вам все життя здавалося, що цей аспект не важливий, оскільки ви не їсте пляшку, дозвольте навести вам деякі наукові дані, які змусять задуматися.

ПЕТ і ПВХ-тара: обережно, небезпека

Найбільш поширені пляшки з ПЕТ – поліетилентерефталату. В даному матеріалі містяться токсичні речовини, в тому числі – ацетальдегід, який має властивість вимиватися в воду. За ідеальних умов зберігання процес цей проходить повільно, і концентрація ацетальдегіду в воді не перевищує норми. Однак високі температури і яскраве світло прискорюють міграцію речовини.

Уявімо собі класичну ситуацію, коли фура з металевим кузовом везе ящики з водою багато годин під палючим сонцем - температура в кузові може перевищувати 40 градусів, і цієї температури достатньо, щоб зіпсувати воду. Додамо до цього яскраво освітлені супермаркети, де вода може стояти тижнями – і отримуємо вже не дуже корисний продукт. Максимально допустимий вміст ацетальдегіду в питній воді - 200 мкг / дм?, але при неправильному зберіганні і транспортуванні концентрація речовини у воді може значно перевищувати лімітовані норми.

З багаторазовими бутлями ситуація не набагато краща – хоча їх зберігають в холодильних камерах, при транспортуванні вони теж можуть нагріватися, а в будинках і офісах мало хто ставить їх в затемнені місця. Крім ацетальдегіду, вода, що зберігається в ПЕТ-тарі, може містити етиленгліколь, ізофталеву і терефталеву кислоти, диметилтерефталат. Всі ці речовини мають мутагенний і канцерогенний потенціал, тобто можуть пошкоджувати ДНК людини і провокувати ріст ракових клітин. Тому питна вода в бутлях з ПЕТ – не найкращий варіант.

З ПВХ-тарою справи йдуть ще гірше – навіть в ідеальних умовах зберігання вінілхлорид мігрує в воду, і чим довше вона зберігається, тим вище стає концентрація цієї токсичного речовини. У деяких випадках сумарна доза споживання даного мономера з водою може досягати 100 нг/добу на людину, при максимально допустимій дозі в 25 нг.

Висновки

Як же бути, якщо вода в магазинах продається переважно в пляшках з ПЕТ, і ніяк не можна перевірити правильність її зберігання? Відповідь проста – знайти, де є доставка води в бутлях з безпечного матеріалу, тобто полікарбонату. А щоб брати воду з собою, краще завести багаторазову пляшку з нержавіючої сталі або того ж полікарбонату – це екологічніше (менше доведеться викидати сміття), безпечніше для здоров'я і дешевше (порівняйте, скільки коштує літр мінералки в магазині і літр води при замовленні додому, і порахуйте, як швидко окупиться придбання багаторазової пляшки – ви будете приємно здивовані).