Що таке правильне харчування? Три простих правила

Що таке правильне харчування? Три простих правила

Це вірне твердження, але тільки в тому випадку, якщо раціон дійсно правильний, а поняття це є індивідуальним для кожної людини. Проаналізуємо, як же все-таки треба харчуватися правильно, враховуючи свої власні уподобання, звички і особливості здоров'я.

Слухати свій організм

Незважаючи на те, що існують універсальні медичні рекомендації з харчування, оптимальний раціон для кожної людини буде відрізнятися – і калорійністю, і об’ємом порцій, і співвідношенням поживних речовин. Всі ми різні: хтось може роками жити без м'яса, а хтось починає хворіти вже через пару тижнів вегетаріанства; хтось із задоволенням їсть цитрусові, насичуючись вітаміном С – інший же страждає від алергії.

Тому перше правило для будь-якої людини, що вирішила перейти на правильне харчування – навчитися слухати і розуміти свій організм. Для початку – розрізняти голод і спрагу: дуже часто нам здається, що ми хочемо їсти, але варто випити склянку чистої води, і шлунок не нагадує про себе ще пару годин.

Також потрібно навчитися розрізняти, якої саме їжі вам хочеться конкретно зараз. Звісно, мова йде про максимально натуральні продукти. Якщо вам несамовито хочеться з'їсти вафельний торт, це не означає, що торт необхідний організму. Хочеться чогось жирного і ніжного – спробуйте порадувати себе хорошим крем-сиром або стиглим авокадо замість торта. Хочеться солоного і хрусткого – з'їжте хлібець із морською рибою замість чіпсів. І так далі – організм скоро звикне до такого рівня взаєморозуміння.

Налагодити режим харчування

Сучасні дієтологи діляться на два табори. Перші стверджують, що харчуватися потрібно за чітким розпорядком – навіть вмикати нагадування для кожного прийому їжі і перекусу. Інші вважають, що слід повністю довіритися своїм відчуттям, і їсти лише при виникненні виразного почуття голоду, незалежно від часу. Правда, як завжди, посередині: якщо харчуватися помірними порціями, віддаючи перевагу здоровим продуктам, організм з часом виробить власний режим, який буде чіткіше за будь-який розклад.

Звести до мінімуму вживання шкідливої їжі

Тістечка, бургери, батончики, сушена риба та інше – все це їжа «для душі», а не для тіла. Ми «балуємо» себе, асоціюємо таку їжу з приємними подіями і спогадами. В деякій мірі це самообман – без торта насправді обійдеться і ваш організм, і ваш День народження. Це не означає, що потрібно відмовитися від усіх смаколиків – просто варто навчитися обмежувати їхню кількість. Переїдання не додасть ні здоров'я, ні святкового настрою.

Як бачите, правильне харчування – не сувора дієта, не знущання над собою і не перелік чітких правил. Це просто максимально комфортний і здоровий харчовий режим, який у різних людей може кардинально відрізнятися.