Очистка води в квартирі: чому водопровідна система не завжди відповідає

Очистка води в квартирі: чому водопровідна система не завжди відповідає санітарним нормам

Дійсно, надзвичайні ситуації, коли по трубах курсують колонії хвороботворних бактерій, бувають украй рідко – це грубе порушення санітарних норм, яке виникає через прикру випадковість і оперативно ліквідується. Тільки от шкода від вживання водопровідної води має накопичувальний характер.

Порушення роботи нирок, печінки, нервової системи, шлунку, серця і судин – все це відбувається повільно і поступово, і списується або на вік, або на «екологію». За статистикою ВООЗ, майже 5% усіх людських захворювань на планеті викликані саме вживанням неякісної води. З 2 тисяч захворювань техногенного походження, близько 80% пов'язані саме з водою.

Добре, що з кожним роком молодь усе відповідальніше ставиться до свого здоров'я, «виховуючи» при цьому старше покоління. Навіть ті люди, які не дуже цікавляться медичними дослідженнями та статистикою, розуміють, що вода з-під крана – не найкращий варіант для пиття: на це вказує, як мінімум, її неприємний присмак.

Давайте розберемося, що конкретно не так з водопровідною водою і які альтернативи можна знайти.

Процес очищення води в системі водопостачання

Первинне очищення води є механічним – воду пропускають через спеціальні дамби і піщані фільтри, щоб видалити бруд і основну масу органіки. Далі вода знезаражується.

Хлорування – найпоширеніший метод знезараження води. Незважаючи на те, що хлор і його сполуки з рядом органічних домішок води утворюють токсичні речовини типу тригалогенметанів, він є єдиним доступним дезінфектантом з тривалим ефектом. Чим краще очищена вода від органічних сполук, тим менше потрібно хлору для її дезінфекції – при концентрації 0,3 г/дм? ніяких токсичних явищ не виникає. Однак, в останні роки помітно збільшилося мікробне забруднення води, змінилися властивості збудників, підвищилася їх вірулентність («заразність») і стійкість до зовнішнього середовища. Несприятлива інфекційна ситуація вимагає посилення антимікробної дії хлору. Іншими словами, постає вибір між знезараженою водою з підвищеною концентрацією токсинів, і водою нетоксичного, але погано продезінфікованою – в залежності від регіону. Жоден варіант не годиться для вживання.

Щоб підвищити ефективність дезінфекції хлором, його доповнюють іонами міді. Але дана методика не універсальна – експерименти показали, що, в залежності від органічної складової води, хлор і мідь можуть вступати як в позитивну реакцію, нейтралізуючи мікробіоту, так і блокувати дію одне одного. Поки що цей метод знаходиться на стадії досліджень.

У нашій країні, до того ж, існують проблеми зі своєчасним очищенням і заміною труб, по яких подається водопровідна вода. Це призводить до накопичення солей важких металів і бруду, а також розмноження бактерій. Якість води безпосередньо корелює зі станом труб, і чим вони гірші, тим важче зробити воду придатною для пиття.

Домашні методи очищення

Багато хто з нас застав часи, коли єдиними способами очищення води в домашніх умовах були кип'ятіння і відстоювання. Обидва методи сьогодні вважаються застарілими і неефективними. Відстоювання просто не приносить результату, і більше того – в посудину з водою можуть потрапляти мікроби і частинки пилу. В процесі кип'ятіння води можуть утворюватися токсичні речовини – ймовірність такого «везіння» залежить від особливостей технології знезараження. До того ж, в кип'яченій воді практично не залишається мінеральних речовин, необхідних організму людини.

Досить популярні фільтр-глечики для води: вони недорогі, ними зручно користуватися. Але, в залежності від якості води і температури в квартирі, картриджі для води втрачають свої очисні властивості з різною швидкістю, і легко пропустити момент, коли всередині системи почнуть розмножуватися мікроби. До того ж, такі фільтри для води практично не впливають на органолептичні властивості рідини, і вода з-під крана все одно залишається несмачною.

Зворотний осмос також не є оптимальним способом очищення. Несвоєчасна заміна фільтрів може привести до розмноження бактерій всередині системи. В процесі фільтрації, до того ж, вода повністю позбавляється мінеральних речовин. Регулярне вживання демінералізованої води може викликати гостру нестачу мікроелементів і пов'язані з цим хвороби.

Висновки

Оптимальним варіантом для пиття медики вважають артезіанську воду. На відміну від поверхневих вод, в ній немає мулу і мікробів, тому процес її очищення значно простіший і безпечніший. Щоб заощадити час і гроші, артезіанську воду можна замовляти додому в бутлях – це вигідно і зручно.