Чи є на Марсі вода і яке це має значення для нас?

Чи є на Марсі вода і яке це має значення для нас?

Варто уточнити: у газоподібному стані вода присутня в атмосфері Марса, в твердому – в крижаних шапках на полюсах. Але рідка вода була знайдена вперше – за даними вчених, виявлене озеро залягає на глибині 1,5 км під льодом.

Діаметр водойми – близько 20 км. Потужність радарів не дозволяє точно оцінити його глибину і контури, але товщина водного шару не менше метра. За словами Оросеі, ці характеристики дозволяють зарахувати знахідку до самостійних водним резервуарів – це не просто шар талої води на зразок тих, що можна виявити в льодовиках на Землі.

Звичайно, це не питна вода, до якої ми звикли – в марсіанському «ґрунті» присутні перхлорати деяких мінералів, які, по всій видимості, містяться і в воді. Саме ці речовини, за словами вчених, не дозволяють воді замерзнути при низькій температурі.

Поки що радари можуть «бачити» тільки великі водні об'єкти, а досліджені лише кілька відсотків Південного плато, тому неможливо сказати, чи є вода де-небудь ще, але Оросеі навіть не сумнівається в її наявності.

Раніше повідомлялося, що на Марсі виявили метан – газ, який на Землі синтезується деякими анаеробними бактеріями. Концентрація метану в атмосфері планети варіюється протягом року. Знахідка дозволила припустити, що подібні мікроорганізми можуть існувати і на Марсі, однак умови не здавалися придатними для будь-якого життя. Тепер же, коли на «червоній планеті» виявили рідку воду, «пазл» почав збиратися – залишилося довести, що в воді дійсно щось живе.

Що це означає для землян?

Наявність життя на Марсі, навіть примітивного, – вже саме по собі серйозне наукове відкриття. Але ще важливіше – якщо там є органіка, гіпотетично (!) до умов Марса зможе адаптуватися і людина, і в разі екологічної, демографічної або іншої катастрофи на Землі, людство зможе колонізувати Марс і врятуватися від вимирання. Залишається сподіватися, що люди будуть більш відповідально і дбайливо ставитися до нового дому.

А ми все ще можемо зробити внесок в порятунок Землі! Свідоме споживання, перехід на екологічне паливо, багаторазові сумки замість пакетів і фляжки замість ПЕТ-пляшок, компостування і сортування сміття – все це не тільки робить планету чистіше, але й економить бюджет.