Вам буває сумно і важко прокидатися вранці? Боремося з осінньою депресією!

Вам буває сумно і важко прокидатися вранці? Боремося з осінньою депресією!

Необов'язково сумувати в очікуванні новорічних свят, які принесуть хоч якийсь позитив – сезонну депресію можна подолати, і провести осінь з хорошим настроєм.

Чому виникає осіння депресія?

Кожен, хто їздить на роботу в громадському транспорті, знає, як неприємно це робити в дощову погоду: намагатися не зачепити парасолькою перехожих, перестрибувати калюжі (не завжди вдало), втискуватися в автобус або вагон метро все з тою ж мокрою парасолею. З цієї ж причини люди часто відмовляють собі в дозвіллі – погода псує похід в кіно або в кафе з друзями. Звичайно, вимушене самітництво не сприяє гарному настрою.

Аналогічно впливає на наш емоційний стан скорочення світлового дня. Через раннє настання темряви гуляти вечорами вже не так комфортно – все частіше доводиться робити вибір на користь домашнього вогнища. Але, як би ми не любили свій дім і тих, хто в ньому живе, постійна одноманітність пригнічує.Біологічні чинники теж доливають у вогонь гасу. Наприклад, з настанням темряви організм починає активніше виробляти гормон сну – мелатоніну. І навіть якщо ви звикли лягати пізно, після заходу сонця все одно можна стати млявим і апатичним. З приходом холодів посилюється також синтез кортизолу – гормону стресу й тривоги.    

Немає часу на депресію: заповнюємо дозвілля

Навіть якщо ви не любите восени зайвий раз виходити з дому, спробуйте зайнятися чимось цікавим і приємним. Навчіться грати на музичному інструменті (або «прокачайте» навички, якщо вже вмієте), читайте книги і освітні статті, дивіться хороше кіно, слухайте музику і лекції, вчіть мови, скачайте відео-уроки з танців і танцюйте, займайтеся рукоділлям. Запрошуйте в гості друзів – немає нічого більш затишного, ніж посиденьки з чашкою чаю або глінтвейну в дощовий вечір.    

Корисні звички

Не варто недооцінювати роль фізичної оболонки в своєму душевному стані: нервова система – така ж складова тіла, як менш романтизовані нирки або кишечник. І вона так само вимагає турботи фізіологічної: збалансованого харчування, чистої води, повноцінного сну, регулярних і помірних фізичних навантажень.    

Осіння аптечка

Перевірені засоби для здоров'я нервової системи – магній і вітаміни групи В. Зазвичай всього 1 місяця прийому достатньо, щоб відчути себе краще. Якщо ж емоційна пригніченість не відступає, незважаючи на всі вжиті заходи, слід звернутися до психотерапевта.