Чи є на Марсі вода і яке це має значення для нас?

У липні 2018 року було зроблене революційне відкриття. Якщо раніше марсохід Curiosity знаходив лише висохлі озера, які свідчили про те, що вода на Марсі була колись давно, то 25 липня Роберто Оросеі з Національного інституту астрофізики опублікував статтю, де йдеться про те, що на сусідній планеті знайшли рідку воду.

      Варто уточнити: у газоподібному стані вода присутня в атмосфері Марса, в твердому – в крижаних шапках на полюсах. Але рідка вода була знайдена вперше – за даними вчених, виявлене озеро залягає на глибині 1,5 км під льодом.

      Діаметр водойми – близько 20 км. Потужність радарів не дозволяє точно оцінити його глибину і контури, але товщина водного шару не менше метра. За словами Оросеі, ці характеристики дозволяють зарахувати знахідку до самостійних водним резервуарів – це не просто шар талої води на зразок тих, що можна виявити в льодовиках на Землі.

      Звичайно, це не питна вода, до якої ми звикли – в марсіанському «ґрунті» присутні перхлорати деяких мінералів, які, по всій видимості, містяться і в воді. Саме ці речовини, за словами вчених, не дозволяють воді замерзнути при низькій температурі.

      Поки що радари можуть «бачити» тільки великі водні об'єкти, а досліджені лише кілька відсотків Південного плато, тому неможливо сказати, чи є вода де-небудь ще, але Оросеі навіть не сумнівається в її наявності.

      Раніше повідомлялося, що на Марсі виявили метан – газ, який на Землі синтезується деякими анаеробними бактеріями. Концентрація метану в атмосфері планети варіюється протягом року. Знахідка дозволила припустити, що подібні мікроорганізми можуть існувати і на Марсі, однак умови не здавалися придатними для будь-якого життя. Тепер же, коли на «червоній планеті» виявили рідку воду, «пазл» почав збиратися – залишилося довести, що в воді дійсно щось живе.

      Що це означає для землян? Наявність життя на Марсі, навіть примітивного, – вже саме по собі серйозне наукове відкриття. Але ще важливіше – якщо там є органіка, гіпотетично (!) до умов Марса зможе адаптуватися і людина, і в разі екологічної, демографічної або іншої катастрофи на Землі, людство зможе колонізувати Марс і врятуватися від вимирання. Залишається сподіватися, що люди будуть більш відповідально і дбайливо ставитися до нового дому.

      А ми все ще можемо зробити внесок в порятунок Землі! Свідоме споживання, перехід на екологічне паливо, багаторазові сумки замість пакетів і фляжки замість ПЕТ-пляшок, компостування і сортування сміття – все це не тільки робить планету чистіше, але й економить бюджет.